Çin’in Kuşak ve Yol projesi 21. yüzyıl ekonomisini yeniden şekillendirecek

Yatırım ve ticaret fırsatlarını keşfedin

KUŞAK VE YOL

Temel amacı Asya-Avrupa hattındaki önemli ekonomiler arasında bir ulaştırma altyapısı, ticaret ve yatırım bağlantısı kurmak olan bu girişim, ilk kez 2013 yılında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından duyuruldu. Çin’in başlattığı Kuşak ve Yol girişimi, küresel ekonomiye ivme kazandıracak dönüşümün tarihi bir adımı olarak nitelendiriliyor.

Türkiye de dahil olmak üzere 65’ten fazla ülkenin ekonomik ve kültürel hayatına canlılık kazandırılmasını hedefleyen Kuşak ve Yol girişiminin, dünya nüfusunun üçte ikisini ve dünya gayri safi yurt içi hasılasının üçte birini kapsayacağı düşünülüyor.

Asya, Afrika ve Avrupa’yı birbirine bağlamayı hedefleyen proje; karayolları, tren yolları, limanlar ve enerji nakil hatlarını içeren milyarlarca dolarlık altyapı yatırım girişimini kapsıyor. 21. yüzyılın en büyük kalkınma projelerinden biri olarak tanımlanan Kuşak ve Yol girişimiyle; bu bölgelerdeki ulaşım, telekomünikasyon, enerji ve diğer altyapı ağlarının inşası ve birbirine entegre edilmesi, yeni projeler için kredi ve sermaye imkanlarının bulunması, bölgeler arası gümrük ve vergi koordinasyonuyla birlikte ticaret ve yatırım fırsatlarının yeniden canlandırılması bekleniyor.

Girişimin karadan ve denizden olmak üzere iki önemli uluslararası ticaret koridoru bulunuyor. İpek Yolu Ekonomik Kuşağı; karayolu, demiryolu, enerji nakil hatları ve diğer altyapı projelerinin yer aldığı kara ulaştırma ağından oluşuyor. Deniz İpek Yolu ise, Asya’dan Afrika ve Akdeniz’e kadar uzanan bölgede planlanmış liman ve diğer kıyı yapılarını kapsıyor.

Türkiye, Kuşak ve Yol güzergahının “Orta Koridor” olarak adlandırılan Çin-Merkez ve Batı Asya Koridoru üzerinde yer alıyor. Hızlı tren güzergâhları, hava limanları, petrol ve doğal gaz boru hatları gibi projelerin yer aldığı bu koridor tamamlandığında, hem Çin ile Türkiye arasındaki ticarette sevkiyat süresinin kısalması, hem de bu koridor üzerinde bulunan ülkeler arasındaki ticaretin artması bekleniyor. Çin, bu girişimde yer alan ülkelerle 2017’de 1,1 trilyon dolar olan yıllık ticaret hacminin, önümüzdeki 10 yıl içinde 2,5 trilyon dolara çıkmasını bekliyor.

Bu girişim kapsamında gerçekleştirilecek altyapı yatırımları ve ülkeler arasında başlatacağı güçlü ticaret akışı, Türkiye’deki şirketler için gözden kaçırılmayacak fırsatlar vadediyor.

Türkiye, hali hazırda bu alanda imza attığı büyük projelerle Kuşak ve Yol girişiminin stratejik bir ortağı konumunda yer alıyor:

  • Londra-Pekin Demiryolu Projesi'nde yer alan Marmaray 2013 yılında faaliyete geçti.
  • 2016 yılında faaliyete geçen Avrasya Tüneli ve 2017 yılında faaliyete geçen Yavuz Sultan Selim Köprüsü Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor.
  • Bakü- Tiflis-Kars ve Edirne- Kars demiryolu projeleri Londra ve Pekin'i birbirine bağlayacak Demir İpek Yolu'nun önemli projeleri arasında yer alıyor.
  • Çanakkale 1915 Projesi tamamlandığında dünyanın en önemli ve en uzun asma köprüsü olma özelliğini taşıyacak.
  • Karadeniz'i Marmara'ya İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan bağlayacak olan Kanal İstanbul Projesi Türkiye'nin "Prestij Projesi" olarak nitelendiriliyor ve bu girişimin, Rusya'yı Kuşak ve Yol projesine dahil etmede önemli bir rol oynaması bekleniyor.
  • Tüm fazları bittiğinde yılda 200 milyon yolcu kapasitesi ile 300'den fazla noktaya uçuşun gerçekleşeceği İstanbul Havalimanı stratejik konumuyla uluslararası havacılığın merkezi olacak.

Küresel Ağımız ve Uzmanlığımız

  • HSBC olarak; küresel ağımız sayesinde uluslararası ticaret ve sermaye akışlarının %90’ından fazlasına erişim sağlıyoruz.
  • Evrensel bankacılık modelimiz; Çin, Hong Kong ve pek çok Kuşak ve Yol ülke pazarlarında işlerini büyütmeyi hedefleyen şirketlerin; ticaret, yatırım ve proje finansman faaliyetlerinde oluşacak fırsatları yakalamalarına destek olmamızı sağlıyor.
  • Ulusal ve uluslararası altyapı projelerinde yatırımcı ve yüklenicileri yapılandırılmış finansman, risk yönetimi, likidite ve nakit yönetimi, dış ticaret ve alacak yönetimi çözümlerimizle destekleyerek, bu büyük çaplı projelerin finansmanı için gereken tüm finansal enstrümanları projelerin başlangıcından tamamlanma aşamasına kadar sağlıyoruz.

Kuşak ve Yol güzergâhında coğrafi ve jeopolitik konum açısından büyük öneme sahip bir ülke olarak, bu girişimin sunduğu ticaret, yatırım ve uluslararası pazarlara erişim fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

SELİM KERVANCI, HSBC TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ

HSBC tarafından Türkiye’de yerleşik müşterileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. HSBC, Türkiye’de HSBC Bank A.Ş. ve HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde şube ve kuruluşlarıyla faaliyet göstermektedir. HSBC Bank A.Ş. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. de Sermaye Piyasası Kurulu’nun gerekli lisanslarına sahip kuruluşlardır ve Borsa İstanbul üyeleridir. Tüm işlemler HSBC Bank A.Ş.’nin tabi olduğu yerel düzenlemelere uyumlu ve iş uygulama standartlarına bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir. Burada HSBC tarafından verilen bilgilerin hiçbiri, HSBC’nin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bankacılık hedefleri kapsamında yaptığı bir teklif anlamına gelmemekte, pazarlama faaliyeti ve satış dahil sınır ötesi bankacılık hizmeti sağlama amacıyla sunulmamaktadır.

HSBC Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Açılacak sitenin politikaları kendi web sitemizin şart & koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sonraki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.

HSBC Kurumsal Bankacılık web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Farklı sitenin politikaları kendi web sitemizin şart ve koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sıradaki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.