Çin’in Kuşak ve Yol projesi 21. yüzyıl ekonomisini yeniden şekillendirecek

Yatırım ve ticaret fırsatlarını keşfedin

BRICA İSTANBUL ZİRVESİ

HSBC Türkiye, 21. yüzyılın en büyük kalkınma projelerinden biri olan “Kuşak ve Yol” girişimi kapsamında TÜSİAD ev sahipliğinde düzenlenen BRICA İstanbul Zirvesi’nde girişimin Türkiye için sunduğu ticaret ve yatırım fırsatlarını aktardı. Zirvede konuşan HSBC Türkiye CEO’su Selim Kervancı ve HSBC Grubu Kuşak ve Yol Girişimi Başkanı Mukhtar Hussain girişim kapsamındaki altyapı yatırımları ve güçlü ticaret akışının, Türkiye’deki şirketler için sunacağı önemli fırsatlara dikkat çekti.

HSBC Türkiye; “Kuşak ve Yol” girişimi kapsamında çok taraflı ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde TÜSİAD ev sahipliğinde düzenlenen BRICA İstanbul Zirvesi’nde Türkiye’nin girişimdeki stratejik konumu ve önemiyle birlikte girişimin Türkiye için sunduğu ticaret ve yatırım fırsatlarını iş dünyası temsilcilerine aktardı. Toplam 25 ülkeden 700’ün üstünde temsilcinin katıldığı zirvede konuşan HSBC Türkiye CEO’su Selim Kervancı ve HSBC Grubu Kuşak ve Yol Girişimi Başkanı Mukhtar Hussain girişim kapsamında gerçekleştirilecek altyapı yatırımları ve girişimin ülkeler arasında başlatacağı güçlü ticaret akışının, Türkiye’deki şirketler için büyük fırsatlar sunduğunu vurguladı.

“Türkiye, Kuşak ve Yol girişiminin stratejik bir ortağı”

Türkiye’deki iş ve yatırım olanakları, modern İpek Yolu kapsamındaki mega altyapı projeleri ve çok taraflı iş fırsatlarının masaya yatırıldığı “Türkiye: Kıtaların Geçiş Noktası” oturumunda konuşan HSBC Türkiye CEO’su Selim Kervancı, Londra ve Pekin’i birbirine bağlayacak Demir İpek yolunun; kapsadığı Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı ile Türkiye’yi Kuşak ve Yol girişiminin stratejik bir ortağı haline getirdiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Kuşak ve Yol’ güzergâhında coğrafi ve jeopolitik konum açısından büyük öneme sahip bir ülke olarak, bu girişimin sunduğu ticaret, yatırım ve uluslararası pazarlara erişim fırsatlarını iyi değerlendirmeliyiz. HSBC olarak, Türkiye’nin hem yatırım alanında hem de ticari alanda sahip olduğu potansiyeli Çin iş dünyasına aktarırken, iki ülke firmaları arasında köprü oluşturarak Çin ile ticari ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyoruz. Özellikle ‘Kuşak ve Yol’ girişimi kapsamında Türkiye’yi Asya’ya bağlayacak demiryolu gibi büyük altyapı yatırımlarında ve/veya özel sektör ve kamu ortaklığı ile hayata geçirilmesi planlanan farklı sektörlerdeki yatırımlarda, ilgili ticari koridorlarındaki gücümüzü de kullanarak, katma değerli finansman modelleri ile her iki ülke girişimcilerinin yanında olacağız.”

HSBC, Türkiye’nin Kuşak ve Yol fırsatlarından yararlanmasına destek olacak

HSBC Grubu Kuşak ve Yol Girişimi Başkanı Mukhtar Hussain, Çin ekonomisinin bölgesel ve küresel ekonomi üzerinde etkileri ile birlikte Kuşak ve Yol girişiminin parçası olarak finansal kuruluşlar ve projelerin finansman olanaklarının konuşulduğu “Kuşak ve Yol Girişimi” oturumunda ‘Kuşak ve Yol’un dünya genelinde yatırımların itici gücü olacağını ifade etti ve şu değerlendirmede bulundu: “Kuşak ve Yol girişimi, önümüzdeki yıllarda küresel yatırım, ticaret, refah ve göç profilini etkileyecek bir mega trend. Çin’den Avrupa’ya uzanan tarihi ticaret yollarının yeniden canlandırılması Türkiye için büyük fırsatlar barındırıyor. HSBC olarak Çin’in lider uluslararası bankasıyız ve küresel yatırımın itici güçleri arasında yer alan Kuşak ve Yol girişimine yönelik stratejik bir taahhüdümüz bulunuyor. Bu kapsamda Türkiye’deki müşterilerimizin girişim kapsamında oluşan fırsatlardan yararlanmalarına destek olacağız.”

HSBC tarafından Türkiye’de yerleşik müşterileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. HSBC, Türkiye’de HSBC Bank A.Ş. ve HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde şube ve kuruluşlarıyla faaliyet göstermektedir. HSBC Bank A.Ş. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. de Sermaye Piyasası Kurulu’nun gerekli lisanslarına sahip kuruluşlardır ve Borsa İstanbul üyeleridir. Tüm işlemler HSBC Bank A.Ş.’nin tabi olduğu yerel düzenlemelere uyumlu ve iş uygulama standartlarına bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir. Burada HSBC tarafından verilen bilgilerin hiçbiri, HSBC’nin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bankacılık hedefleri kapsamında yaptığı bir teklif anlamına gelmemekte, pazarlama faaliyeti ve satış dahil sınır ötesi bankacılık hizmeti sağlama amacıyla sunulmamaktadır.

HSBC Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Açılacak sitenin politikaları kendi web sitemizin şart & koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sonraki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.

HSBC Kurumsal Bankacılık web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Farklı sitenin politikaları kendi web sitemizin şart ve koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sıradaki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.