Siber Suç Nedir?

Sektörün giderek dijitalleşmesi, işlerin büyümesi açısından hayati bir rol oynamaktadır. Ancak bu durum beraberinde bazı riskler de getirmektedir.

Siber suçlar, çeşitli oltalama yöntemlerinden ve yasa dışı yollarla kötü amaçlı yazılım yüklemelerinden istifade ederek bireylerden büyük kurumlara kadar pek çok kurbanı hedef alarak gelir kaybı, itibar zedelenmesi, finansal kayıp ve veri karşılığında fidye istenmesi gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

Suçluların büyük bölümünün teknik becerileri temel düzeyde olsa da, internetteki suç piyasasında bulunabilen sofistike araçlar sayesinde bu tip saldırılar her geçen gün artmaktadır. Hatta bazı suç gruplarının faaliyetlerini endüstriyelleştirmeye başlamasıyla birlikte siber suçlar hızla evrilmekte ve büyümektedir.

Verileri internette yayınlama ya da verilerin kullanımını engelleme gibi tehditler üzerinden yürütülen 'Ransomware' (Fidye yazılımı) saldırılarında da büyük bir artış gözlemlenmektedir. Hedef odaklı dolandırıcılık, hem bireyler hem de şirketler için artan bir masraf kalemi haline gelmektedir.

Siber suçlarla ilgili bilgi edinmenize ve internette güvende kalmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Riskleri azaltmak için Beş Temel Kural'ımızı indirebilir ya da aşağıdaki sayfalardan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Oltalama

En yaygın siber saldırılardan biri olan oltalama, çoğu zaman ikna edici özelliklere sahip ve meşru kişiler tarafından gönderilmiş gibi görünen e-postalar üzerinden yapılır. Bu mesajlar, hedef aldıkları kişileri bağlantılara veya eklere tıklamaları için ikna ederek hırsızlık veya dolandırıcılık yapılmasına imkan verir.

Kötü Amaçlı Yazılımlar

Kötü amaçlı yazılımlar, hedefine zarar verme amacı taşıyan kodlar içerir. Hem özel hem de kurumsal kullanıcıları etkileyen bu yazılımlar bilgi hırsızlığına, verilerin zarar görmesine, web sitesi ziyaretlerinin gasp edilmesine ve internet faaliyetleri hakkında casusluk yapılmasına olanak verebilir. İnternet bankacılığı kullanıcılarının hileli bir şekilde yönlendirilmesi, gittikçe artan ve sık görülen bir saldırı türüdür.

Şirket E-postalarının Ele Geçirilmesi

Siber saldırılar son yıllarda düzenli bir artış göstermeye başladı. Bu alandaki suçluların bilgi ve para hırsızlığı için sürekli olarak yeni yöntemler icat etmeye çalışması sonucu ortaya çıkan en yeni tehditlerden biri, aynı zamanda CEO veya Başkan Dolandırıcılığı olarak da bilinen Şirket e-postalarının ele geçirilmesidir. Bu sahtekarlığın en çok hedef aldığı kitle, tek bir sahte e-posta üzerinden büyük miktarda para kaybedebilecek küçük ve orta ölçekli şirketlerdir.

Mesaj ve telefon hileleri

Mesajlar ve telefon aramaları da hırsızlık ve dolandırıcılık gibi kötü amaçlar için kullanılabilir.'Telefonla oltalama' (vishing) aramaları, aranan kişileri ödeme yapmaları veya önemli finansal bilgileri vermeleri için harekete geçirmeye çalışır. 'Mesajla oltalama' (smishing) mesajları ile hedef alınan kişilerin zararlı bağlantılara tıklaması sağlanmaya çalışılabilir, bu şekilde trojan virüsleri etkinleştirilerek parolalar ve diğer yüksek değerli veriler çalınabilir.

Bize Ulaşın

Kurumsal Bankacılık şubelerimizi arayabilir veya Müşteri Temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz. Şube telefon bilgilerine aşağıdaki Şubelerimiz bölümünden ulaşabilirsiniz.

Memnuniyetlerinizi, önerilerinizi veya şikâyetlerinizi bize iletebilirsiniz.

HSBC Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Açılacak sitenin politikaları kendi web sitemizin şart & koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sonraki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.

HSBC Kurumsal Bankacılık web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Farklı sitenin politikaları kendi web sitemizin şart ve koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sıradaki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.