24 Haziran 2019 Pazartesi

Türkiye-Çin arasındaki büyük köprü

HSBC Grubu'nun Dış Ticaret Tahmin Raporu'na göre 2021 ile 2030 yılları arasında Türkiye'nin en hızlı büyüyen ihracat pazarları Hindistan ve Çin olacak. Türkiye’yi ziyaret eden HSBC Çin Dış Ticaret ve Alacak Finansmanı Ülke Başkanı Florence Tan, Türk firmaları için Asya'daki yeni fırsatları anlattı.

Bu röportaj ilk olarak China Today Türkiye dergisinin Haziran 2019 sayısında yayınlanmıştır.

HSBC Çin için Türkiye nasıl bir ekonomi, nasıl bir pazar, nasıl bir ülke?

Türkiye’nin dayanıklı, son 15 yıl içerisinde üç kattan fazla büyümüş ve gelecek yıllarda daha da büyümesi beklenen bir ekonomisi var. OECD’ye göre, Türkiye’nin, yıllık ortalama yüzde 4,9’luk bir büyüme oranıyla, 2015-2025 yılları arasında OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olması bekleniyor.

Türkiye’de altyapı yatırımları hâlen güçlü bir şekilde devam ediyor ve ülke OECD ülkeleri arasında, uluslararası doğrudan yatırımların önündeki kısıtlayıcı engelleri kaldırmada ikinci 'en reformcu ülke'. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin iddialı 2023 Vizyonu ticaret, enerji, sağlık ve ulaştırma sektörlerinde önemli iyileştirmeler gerçekleştirerek ülkeyi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline getirmeyi amaçlıyor. Eşsiz coğrafi konumu, dinamik ve nitelikli işgücünün yanı sıra bu kalkınma planları ile Türkiye, dünyanın her yerindeki şirketler ve yatırımcılar için önemli ticaret ve yatırım fırsatları sunuyor. Türkiye’nin büyümek istediği sektörler Çin’deki şirket ve yatırımcıların uzmanlık ve kapasitesinin olduğu sektörler olduğu için ülke, özellikle Çinli şirket ve yatırımcılar için çok cazip.

Neden Türkiye’ye geldiniz? Kimlerle temas kurdunuz? Nasıl bir iş potansiyeli yaratmayı hedefliyorsunuz?

Yeni ihracat pazarlarına erişim arayışında olan Türk şirketlerinin de son dönemde yüzlerini doğuya çevirdiklerini gözlemliyoruz. HSBC Grubu’nun Dış Ticaret Tahmin Raporu’na göre de; 2021 ila 2030 yılları arasında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ihracat pazarları Hindistan ve Çin olacak. Aynı zamanda, Çinli şirketlerin daha yakın hâle gelen ikili temasların getirdiği fırsatlardan faydalanmak için Türkiye’ye yaptıkları yatırımı arttırdığını gözlemliyoruz.

Bu kapsamda, HSBC Türkiye’nin müşterilerine yönelik organize ettiği konferansta, Asya’da yeni fırsatlar arayan Türk firmalarıyla bir araya geldik. Türkiye’deki müşterilerimizin Çin’i daha iyi anlamalarını sağlamak ve büyüme fırsatlarından yararlanmalarına yardım etmek hedefiyle Çin’in ekonomisi, pazar potansiyeli, gerçekleştirdiği reformlar, dünyaya açılması ve Çin’de yükselen trendlere ilişkin konular gündemimizdeydi. Aynı zamanda müşterilerimizle Çin pazarına nasıl erişilebilecekleri ve bu anlamda HSBC’nin kendilerini, nasıl destekleyebileceği konusunda görüşmeler yaptık.

Türkiye’de şirketlerle temaslarımız sayesinde Çin’de hangi sektörlere ve alanlara ilgi gösterdiklerine, ne tür desteklere ihtiyaç duyduklarına dair ilk elden bilgi edinme olanağı elde ettik. Bunlar bizim için çok değerli bilgiler zira bu şekilde Türkiye ve Çin’deki meslektaşlarımla birlikte Çin-Türkiye koridorundaki fırsatlardan yararlanmak isteyen şirketlere, ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sağlayabiliriz.

“Amacımız KYG’nin bankası olmak”

Florence Tan, nisan ayında Pekin'de gerçekleştirilen ve uluslararası tüm yatırımcıların dikkatle takip ettiği 'Uluslararası İşbirliği için İkinci Kuşak ve Yol Forumu' hakkında ise şu değerlendirmede bulundu: "Çin, Kuşak Yol Girişimi'ni (KYG) daha yüksek kaliteli, açık, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir girişim hâline getirmeye yönelik taahhüdünü ortaya koydu. Çinli liderler tarafından belirlenen bu istikametle, yerel ve uluslararası firmalar için daha fazla iş fırsatı yaratılacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda, KYG projeleri için özel sektörün giderek artan öneme sahip bir finansman kaynağı olacağına inanıyoruz çünkü bu projeler uluslararası olarak kabul edilmiş standartlarla uyum içerisinde. HSBC'nin amacı, KYG'nin önde gelen uluslararası bankası olmak. Nisan 2018'de daha önce Malezya İcra Direktörümüz olan Mukhtar Hussain'i Kuşak ve Yol Girişimi Asya-Pasifik Başkanı olarak atadık. Bu şekilde, HSBC kıdemli bir yöneticiyi KYG alanında liderlik pozisyonuna atayan ilk uluslararası banka olmuştur. HSBC, Kuşak ve Yol Girişimi'yle ilişkili ülke ve bölgelerin yaklaşık yarısındaki mevcudiyetiyle, KYG açısından en geniş kapsama alanlarından birine sahiptir.

 

HSBC Çin olarak Türkiye’ye ayırdığınız bir bütçe var mı? Türkiye’deki hangi projelerle ilgileniyorsunuz?

Türkiye, son on yıl içerisinde köprü, karayolu, tünel, demiryolu ve havalimanı gibi altyapı projelerine 90 milyar dolar yatırım yaptı ve şu anda hazırlık aşamasında olan 3.400 altyapı projesi vasıtasıyla önümüzdeki dönemde 64 milyar dolarlık daha yatırım planlanıyor. Bu muazzam yatırım miktarı sebebiyle Asyalı yatırımcıları bu projelere çekmek, altyapıda sağlıklı büyümenin sağlanması açısından kilit önem taşıyor.

HSBC, altyapı projeleri için finansman bulunması veya bu hususta danışmanlık sağlanması anlamında etkili bir rol oynayabilir ve sınır ötesi ticaret akışlarını kolaylaştırmak amacıyla ticaret ve alacak finansmanı hizmetleri sağlayabilir. Bu konuda Çin ve Türkiye’deki müşterilerimizle yakın şekilde çalışıyoruz.

Çin/Asya-Türkiye ticaret ilişkileri ve Kuşak ve Yol projesi kapsamındaki yatırım ve ticaret fırsatlarını özetler misiniz?

Son yıllarda Çin ve Türkiye arasında ticaret ve yatırıma ilişkin ikili iş birliklerinde artan bir ivme görüyoruz. Çin, Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret ortağı konumunda ve en büyük ithalat kaynağı hâline gelmiş durumda. İkili ticaret 2018 yılında 21 milyar doları aşarken, Türkiye’de yatırımları olan Çinli şirket sayısı ise 1.000’e ulaştı. 2018’de Çinli firmaların Türkiye’de imzaladıkları projelerin toplam değeri bir önceki yıla yüzde 39,6 artış göstererek 1,16 milyar dolara ulaştı. Doğrudan yatırımlar ise yüzde 237 artarak geçtiğimiz yıl 160 milyon dolara çıktı. Diğer taraftan Türkiye, son on yıl içerisinde Çin’in yurt dışı yatırımlarından da pay aldı. Sürekli büyüyen Türkiye-Çin ekonomik ortaklığına şekil veren öncü sektörler enerji, imalat, teknoloji, telekomünikasyon, ulaştırma ve otomotiv oldu.

Kuşak ve Yol Girişimi’nin (KYG) Türkiye’nin “Orta Koridor” projesi ile uyumlaştırılması amacıyla 2016’da bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Bu uyumlaşmanın daha yakın iş birliği doğurduğuna şahit olduk ve önümüzdeki yıllarda daha büyük potansiyel yaratmasını bekliyoruz.

KYG altında yeni fırsatlar arayan Türk firmalarına ne gibi avantajlar ve ayrıcalıklar sağlayacaksınız?

HSBC’nin Çin ve Türkiye’deki güçlü mevcudiyeti, müşterilerimize KYG’nin yaratacağı ticaret, yatırım ve proje finansman faaliyetlerinden doğacak fırsatlardan yararlanmaları konusunda yardımcı olmak için çok iyi bir konumda olduğumuz anlamına geliyor. Çin’deki 154 yıllık tarihimizle Çin piyasası hakkında derin bilgimiz var ve piyasa reformları ve ekonominin dünyaya açılması süreçlerinde her zaman için ön planda yer aldık. Küresel olarak, HSBC’nin 66 ülke ve bölgedeki mevcudiyeti küresel ticaret ve sermaye akışlarının %90’ını kapsamakta ve HSBC’nin 25 Çin Masası “dışarıya açılan” Çinli müşterilerimize hizmet etmeye adanmış durumda. Güçlü küresel ağımız, sınır ötesi bağlantılarımız ve güçlü uzmanlığımızın birlikteliği KYG altında işlerini genişletmek isteyen Türkiye’deki müşterilerimizi desteklemek açısından bizi benzersiz bir konuma yerleştiriyor.

İşletmeleri desteklemek için sunduğunuz ticaret ve alacak finansmanı çözümleri nelerdir?

HSBC müşterilerine garantiden ticaret kredilerine, belgeli kredilerden açık hesap ithalat ve ihracat çözümlerine pek çok ticaret ve alacak finansmanı çözümü sunuyor. Hem Çin hem de Türkiye'de müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde ve zamanında karşılayabilecek özelleştirilmiş ve kusursuz çözümler sunmak için yakın olarak işbirliği içinde bulunan deneyimli ticaret ekiplerimiz mevcut.

Buna ek olarak, bu senenin başında Çin'deki ilk sınır ötesi akreditif blok zinciri işlemini gerçekleştirerek Çin'in ticaretinin sayısallaştırılması sürecini bir adım daha ileriye taşıyarak ticari bir gerçeklik olmaya yaklaştırdık. Geçen yıl, müşterilerimizin nerede olurlarsa olsunlar ve istedikleri zaman ticaret işlemlerini akıllı telefonlarından gerçek zamanlı bilgi ile takip edebilmelerini sağlayabilmek için Çin'de Mobil Ticaret işlemi İzleyicisini (Mobile Trade Transaction Tracker) başlattık.

HSBC Çin ve Türkiye iş birliği

HSBC'nin küresel ağı ve uzmanlığıyla şirketlerin uluslararası fırsatları yakalamasını desteklediğini söyleyen Florence Tan, buna şu örneği veriyor:

"HSBC Türkiye ve HSBC Çin ekipleri, 12 ülkede ve perakende, enerji ve lojistik dâhil olmak üzere muhtelif sektörlerde faaliyet gösteren ve hâlihazırda HSBC müşterisi olan bir firma için anlaşma yapılandırmak üzere yakın işbirliği gerçekleştirdi. HSBC Çin, HSBC Türkiye tarafından sağlanmış olan stand-by akreditife destek niteliğinde, nakit kredi için garanti olarak finansman sağladı. Bu işlem hem HSBC Türkiye hem de HSBC Çin'de limit yapılarının hazırlanması da dâhil olmak üzere çok sınırlı bir sürede tamamlandı ve finansman vakitlice harekete geçirildi. Bu anlaşma, HSBC'nin uluslararası işlemlerde ne kadar yetkin olduğunun mükemmel bir örneği."

Disclaimer

Burada yer alan bilgi herhangi bir ürün veya hizmetin yurt içinde veya yurt dışında satın alınması veya satılmasına ilişkin bir öneri veya teşvik değildir. Herhangi bir üründe işlem yapmak istemeniz durumunda yerel Satış Yöneticinizle iletişime geçiniz.

Burada bahsedilen ürün veya hizmetlerin kullanımı sınır ötesi kısıtlamaya tabi olabilir. Burada yer verilen bilgi hiçbir şekilde bu kısıtların analiz edilmesi sonucunda bir öneri getirilmesine yönelik olmayıp, sadece bilgi amaçlıdır.

HSBC Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Açılacak sitenin politikaları kendi web sitemizin şart & koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sonraki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.

HSBC Kurumsal Bankacılık web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Farklı sitenin politikaları kendi web sitemizin şart ve koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sıradaki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.