18 Ekim 2020 Pazar

Ali Bin Ali Holding ile Birlikte

Ali Bin Ali Holding, gösterdiği çeviklik ve kurduğu ortaklıklarla pandemi dönemini başarıyla yönetti

Katar’daki en büyük şirket gruplarından biri olan Ali Bin Ali Holding, acil durum planı oluşturarak KOVID-19 döneminde stoklarını ikiye katladı ve operasyonlarının devamlılığı için çalışanlarını farklı lokasyonlardan çalışacak şekilde konumlandırdı.

KOVID-19’u beraberinde getirdiği karantina süreci; 75 yıllık şirketin konaklama, seyahat ve moda sektörlerindeki faaliyetlerini durma noktasına getirirken, ülkedeki temel hizmetlerin devamlılığının  sağlanması ve hizmet çeşitliliğinin öneminin vurgulanması için hızlı tüketim ürünleri, dağıtım ve sağlık alanlarındaki faaliyetleri tüm hızıyla devam etti.

Bir kriz yönetimi ekibi kuran holding, birtakım koruyucu önlemler alarak işe başladı. Şirket bu süreçte öncelikle çalışanların sağlığını önceliği haline getirerek operasyonlarının KOVID-19 kısıtlamalarından etkilenmeyecek şekilde sürmesini sağladı.

Katar’ın önde gelen holdinglerinden Ali Bin Ali, işkollarından birinin karantina ya da sokağa çıkma yasağı yüzünden çalışamaz hale gelmesi ihtimaline karşı, diğer ekiplerdeki iş devamını sağlayabilmek için şehrin üç farklı bölgesindeki otellerde rezervasyon yaptı. Ayrıca, yeni iş ihtiyaçlarına göre çalışanlarının farklı bölümler arasındaki geçişini sağladı.

Stoklarının ani bir şekilde ulaşılamaz hale gelmesi riskiyle karşılaşmamak için şirket yönetimi, stokları Doha etrafındaki farklı lokasyonlara dağıtma kararı aldı ve dağıtım rotalarının kapanması ihtimaline karşı krizin başında stoklarını ikiye katlayarak yeterliliğini 60 günün üzerine çıkardı.

Ali Bin Ali Holding ile Birlikte

 

Kriz Döneminde Dayanıklılık

HSBC, KOVID-19’un getirdiği olumsuzluklara karşı verimliliği arttırmak için dijital platformu ile Ali Bin Ali Holding'in yanında olurken, finansman desteği de sundu. HSBC ayrıca, hükümet programı kapsamında personel maaşları için kredi sağlayarak grubun faaliyetlerinin devam etmesine katkıda bulundu.

Başkentin sanayi bölgesi ani bir şekilde karantinaya alındığında, yaklaşık 180 Ali Bin Ali holding çalışanı bir şişeleme fabrikasında mahsur kaldı.

Şirket gösterdiği dayanıklılık ve acil durum planı sayesinde, tüm operasyon 10 hafta boyunca genç bir yönetici tarafından başarıyla yürütüldü. Yönetici bu süreçte fabrikada kalarak üst yönetimin uzaktan desteği ile günlük operasyonların devamlılığını sağladı.

 

 

Alternatif Gelir Kaynakları

Cartier, Van Cleef, Audemers Piguet ve Richard Mille gibi üst segment markaların temsilcisi olan grup, satışlarını artırmak için bir yeniliğe imza attı ve lüks ürünlerin eve teslimini başlatarak e-ticareti alternatif bir gelir kaynağı olarak konumlandırdı.

Ali Bin Ali Holding, Körfez Bölgesi’nde yer alan pazarlardaki değişen düzenlemeleri ve fırsatları değerlendirmeye odaklanmak için, KOVID-19 öncesi kararlaştırılan bir dizi bölgesel genişleme planını birkaç ay askıya almayı planlıyor.

Ali Bin Ali Holding CFO’su Ahmad, "Büyüyoruz ve büyümek için kapsamlı planlarımız var, ancak süreci yeniden değerlendirmemiz ve işlerin nasıl ilerlediğini görmemiz gerektiğine inanıyorum" diyor.

Şirket, KOVID-19 sonrası yeni dünya düzeninde hangi yöne ilerleyeceğini belirlemek için işlerini her anlamda gözlemlemeye devam ediyor. Oluşturacakları yeni düzende, üretkenlikten ödün vermeden dijitalleşme ve uzaktan çalışmanın temel unsurlar olacağını vurguluyor.

Burada yer alan bilgi herhangi bir ürün veya hizmetin yurt içinde veya yurt dışında satın alınması veya satılmasına ilişkin bir öneri veya teşvik değildir. Herhangi bir üründe işlem yapmak istemeniz durumunda yerel Satış Yöneticinizle iletişime geçiniz.

Burada bahsedilen ürün veya hizmetlerin kullanımı sınır ötesi kısıtlamaya tabi olabilir. Burada yer verilen bilgi hiçbir şekilde bu kısıtların analiz edilmesi sonucunda bir öneri getirilmesine yönelik olmayıp, sadece bilgi amaçlıdır. Tüm işlemler HSBC Bank A.Ş.’nin tabi olduğu yerel düzenlemelere uyumlu ve iş uygulama standartlarına bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir. Bu dokümanda HSBC tarafından verilen bilgilerin hiçbiri, HSBC’nin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bankacılık hedefleri kapsamında yaptığı bir teklif anlamına gelmemekte, pazarlama faaliyeti ve satış dahil sınır ötesi bankacılık hizmeti sağlama amacıyla sunulmamaktadır.

HSBC Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Açılacak sitenin politikaları kendi web sitemizin şart & koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sonraki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.

HSBC Kurumsal Bankacılık web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Farklı sitenin politikaları kendi web sitemizin şart ve koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sıradaki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.