Kuşak ve Yol ile 21. yüzyıl ekonomisi yeniden şekilleniyor.

HSBC Türkiye, Eylül ayında İstanbul’da ev sahipliği yaptığı "Çin İş Fırsatları" konferansı ile Asya-Pasifik pazarında Türkiye’yi bekleyen iş fırsatlarına dikkat çekti. 21. yüzyılın en büyük kalkınma projesi olarak tanımlanan Kuşak ve Yol, Türkiye’deki şirket ve yatırımcıların göz ardı edemeyeceği müthiş bir potansiyel barındırıyor.

Dünya değişiyor, Türk firmaları da... Girdiği pazarlara hakim Türk yatırımcısı sadece ithalat-ihracat yaparak değil, yerinde üretim yaparak ticaret yapmanın doğru olduğunu yaşayarak gördü.

Türkiye'nin de dahil olduğu; toplam 68 ülkeyi kapsayan Kuşak ve Yol, 21. yüzyılın en büyük kalkınma projesi olarak tanımlanıyor. Bu 68 ülke ekonomisinin toplam büyüklüğünün 21 trilyon dolar olduğu düşünülürse, Kuşak ve Yol girişimi Türkiye'de şirket ve yatırımcıların göz ardı edemeyeceği müthiş bir potansiyel barındırıyor. İşte bu potansiyel HSBC Türkiye ve Bloomberg HT'yi bir araya getirdi. Bloomberg HT ana medya sponsorluğunda HSBC Türkiye tarafından düzenlenen "Çin İş Fırsatları Konferansı" ile Kuşak ve Yol girişiminin sunduğu fırsatlar mercek altına alındı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, 1 trilyon dolarlık yatırıma ulaşan Kuşak ve Yol Projesi'ne önümüzdeki 10 yıl içinde birkaç trilyon dolar kaynağın daha aktarılmasının beklendiğini dile getirdi. Kuşak ve Yol ile ülkeler arasında daha güçlü bir ticaret akışı başlayacağını anlatan Kervancı'ya göre, Asya-Pasifik pazarında Türkiye'deki şirketleri bekleyen önemli fırsatlar var. Kervancı, bu kapsamda HSBC'nin küresel ağı sayesinde uluslararası ticaret ve sermaye akışlarının yüzde 90'ından fazlasına erişim sağladığını anlattı. Önümüzdeki dönemde ticaret ve yatırım akışında RMB kullanımının daha da artacağını öngördüklerini belirten Kervancı, Çin ile ticaret bağlantıları kurmak isteyen şirketlerin, buna hazır olmalarının rekabet avantajı sağlayacağını vurguladı.

"Türkiye, Asya-Pasifik ülkeleriyle 60 milyar dolarlık ticaret yapıyor. Ama 50 milyar dolar açık vererek". Konferansta dikkat çekilen bu ifade, gelinen noktayı özetler nitelikteydi. Kuşak ve Yol projesiyle Asya-Pasifik ülkeleriyle ihracatın artması öngörülüyor. "Çin'i tehdit olarak değil, fırsat olarak görüyoruz" diyen DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, projenin gelişmesiyle güneşin yeniden doğudan yükseleceğine işaret ediyor.

"Chinatown" olmayan tek büyük şehir İstanbul

Çin'de iş yapmak artık Türk şirketlerini ve yatırımcıyı korkutmuyor. En azından geçmişe oranla... Ama her ülkede başarının aynı yoldan geçmediğini unutmadan... Yatırım yapılacak ülkenin şartlarını bilmeden iş yapmaya başlayan, hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Dünyanın en büyük 21 şehri içinde Chinatown'ı olmayan tek şehrin İstanbul olduğuna dikkat çeken ÇİTAM Başkanı Dr. Rıza Kadılar, Çin'i yakından tanımanın önemini vurguluyor.

Önümüzdeki dönemin iş dünyası için fintech'in çok önemli olduğunu ifade eden Kadılar, Çin'in sadece bu alana yaptığı yatırıma dikkat çekti: 100 milyar dolar. Özellikle bankacılık sektöründe Türk şirketlerinin fintech'de başarılı olduğunun altını çizen Kadılar, yerli yatırımcıların bu deneyimlerini Çin'e aktarabileceğini belirtti.

Asya Kalkınma Bankası’nın tahminlerine göre 2030 yılına kadar gelişmekte olan Asya ülkeleri için 26 trilyon dolarlık altyapı gerekliliği öngörülüyor. HSBC Türkiye Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Horozoğlu, doğacak bu fonlama açığı için kalkınma ve kamu bankalarının yanı sıra HSBC gibi küresel bankaların oynayacağı kilit rolün önemine değindi. Horozoğlu, sunduğu finansman ve tedarik yönetimi çözümleriyle HSBC’nin Asya, Orta Doğu ve Avrupa genelindeki Kuşak ve Yol projelerini destekleme konusunda çok güçlü bir pozisyona sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Kuşak ve Yol projesi, mevcut potansiyeli çok daha ileriye taşımaya aday. HSBC MENAT Küresel Bankacılık Başkan Yardımcısı Kapil Chadda'nın Çin İş Fırsatları Konferansı'ndaki vurgusu önemliydi: Coğrafi konumu ve kültürel mirası çok güçlü olan Türkiye'nin bölgede yapacağı çok iş var. Chadda, bunun için öncelikle ilişkilere yatırım yapılması gerektiğini söyledi ve bunu kolaylaştıracak adresi verdi; "Biz HSBC olarak o ilişkilere sahibiz. Çin'de en büyük uluslararası bankaya sahibiz".

Sadece Türk şirketlerinin Çin'deki yatırımları değil, Türkiye'ye giren Çin sermayesi de önemli. 2016 yılında dünyada 184 milyar dolarlık yatırımla Çin en yüksek doğrudan yatırım yapan ikinci ülke konumunda. Şüphesiz Türkiye Çin'den daha çok yatırım çekmenin yollarını aramalı. Zaten son dönemde açıklama yapan Çinli büyük firmaların temsilcileri Türkiye'de yatırımlarını 2-3 kat artırma hedefinde olduklarının altını çiziyor.

Hep söylendiği gibi Çince'de "kriz" ve "fırsat" aynı kelime ile ifade edilir. Çince'yi belki bilemeyiz ama "Çin" kelimesinin bizdeki anlamı artık kesinlikle "fırsat". Gelecek ise bu fırsatı iyi değerlendirenlerin elinde.

Kusak ve Yol ile 21. yüzyıl ekonomisi yeniden sekilleniyor (PDF, 7.13MB)


Video - Kuşak ve Yol

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sunulan tüm bilgiler halka açık kaynaklardan ya da kurumumuzca hazırlanmış tablolardan alınmıştır. Yatırımcılar yatırım kararlarını kendi bağımsız değerlendirmelerine dayalı olarak vermelidirler. HSBC hiçbir müşterisine hukuki, vergi ya da yatırım tercihi/tavsiyesi sağlamaktan sorumlu değildir.

Burada yer alan bilgi herhangi bir ürün veya hizmetin yurt içinde veya yurt dışında satın alınması veya satılmasına ilişkin bir öneri veya teşvik değildir. Herhangi bir üründe işlem yapmak istemeniz durumunda yerel Satış Yöneticinizle iletişime geçiniz.

Burada bahsedilen ürün veya hizmetlerin kullanımı sınır ötesi kısıtlamaya tabi olabilir. Burada yer verilen bilgi hiçbir şekilde bu kısıtların analiz edilmesi sonucunda bir öneri getirilmesine yönelik olmayıp, sadece bilgi amaçlıdır.

HSBC Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Açılacak sitenin politikaları kendi web sitemizin şart & koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sonraki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.

HSBC Kurumsal Bankacılık web sitesinden ayrılıyorsunuz.

Farklı sitenin politikaları kendi web sitemizin şart ve koşullarından ve gizlilik politikasından farklıdır. Sıradaki web sitesi yeni bir tarayıcı penceresi ya da sekmesinde açılacaktır.